Aktuality

Naše kouzelná školka od září do konce roku

ZÁŘÍ

Začátek nového školního roku 2020/2021 jsme v naší mateřské škole v Mokřinách zahájili týdnem, ve kterém jsme se všichni společně seznamovali, vyprávěli si zážitky z léta, prohlídli si společně školku, hráli různé hry a začali si společně osvojovat pravidla, která jsme si vytvořili, aby nám bylo v naší školce dobře. Nezapomněli jsme ani na naše rodiče, kteří se přišli 9. září 2020 s naší školkou seznámit na první třídní schůzky. Abychom měli na naše společné roky vzpomínku, přišla za námi 10. září 2020 paní fotografka, všichni jsme se převlékli do svátečního oblečení a začali se fotografovat. Užili jsme si příjemné dopoledne plné úsměvů v záři reflektorů. Hned následující den 11. září 2020 jsme se vydali na přírodovědnou vycházku do Vernéřova na dětské hřiště. Poznávali jsme přírodu Skřívánčího vrchu, toulali se v okolí pastvin, kde jsme mohli vidět pasoucí se krávy a koně, vnímali vůni přírody a různé zvuky, které jsme mnohdy ještě neslyšeli. Po cestě jsme sbírali a poznávali houby, a nakonec si pohráli na dětském hřišti, kde byly prolézačky, houpačky, skluzavka, malá lezecká stěna a pískoviště. Do školky jsme se vrátili plní zážitků a s velkou chutí k obědu. Naše paní učitelky si pro nás připravily pohádky pro malé myšky, ve kterých jsme se 17. září 2020 vydali na myší výpravu do lanového centra v Krásné u Aše. Vyzkoušeli jsme si chůzi na lávkách, lanech, sítích, v nerovném terénu, v nádherné přírodě a jelikož jsme všichni měli unavené myší tlapky, svezli jsme se zpět do školky autobusem (MHD). U naší školky máme velkou zahradu, na které si nejenom rádi hrajeme, ale uskutečnili jsme zde 18. září 2020 Slavnost babího léta. Sešli jsme se zde u příležitosti zahájení školního roku, seznamovali se s kamarády a jejich rodiči, hráli hry na připravených stanovištích našimi rodiči, maminky a babičky nám připravili posilňující občerstvení, pekli jsme si špekáčky a strávili zde všichni nádherné odpoledne. Jelikož se rádi pohybujeme nejenom při výpravách do přírody, ale i při hrátkách na naší zahradě MŠ, také jsme 23. a 30. září 2020 začali navštěvovat a účastnit se vodních hrátek v ašském bazénu. Pro některé to bylo úplně první seznámení s prostředím bazénu, avšak všichni se rychle osmělili, voda se stala naším dalším kamarádem a vůbec nám nevadilo, že není úplně teplá jako doma ve vaně. Vždy nám návštěva bazénu tak rychle utekla, že se nám nechtělo z bazénu odejít. Při cestě zpět do školky, kterou jsme jeli MHD, jsme si vyprávěli zážitky a těšili se na další vodní hrátky.

ŘÍJEN

Týden utekl a my se 7. října 2020 vydali za dalšími vodními hrátkami do ašského bazénu. Velice jsme se těšili a pořádně si to užili. Zkoušeli jsme ve vodě plout na velkých pěnových deskách, na kterých jsme si připadali jako na lodi. Zahráli jsme si na rybáře, kteří vlastníma rukama ve vodě loví (plavající hračky). Počasí nám prozatím ukazovalo svou přízeň, ale při vycházkách do přírody a hrátkách na zahradě jsme zjišťovali, že už se blíží čas, začít připravovat i naši zahradu k podzimnímu spánku. Proto jsme 20. října uskutečnili dopolední Zamykání zahrady. Připravili jsme si svaly a potřebné nářadí – hrábě, lopaty, kolečka, kyblíky a vrhli se na úklid naší zahrádky. Práce nám šla od ruky a z odvedené práce jsme měli velikou radost. A co teprve, jak nám pěkně při práci na čerstvém vzduchu vyhládlo. To by vám paní kuchařka mohla vyprávět. Příroda se každým dnem mění, listí na stromech a keřích již ubývá, ale ještě můžeme pozorovat a poslouchat ptáky a jejich zpěv. Někteří ptáci již odlétají do teplých krajin a k nám do školky 26. října 2020 přilétli ptáci s Ptačí pohádkou a vyprávěnkami. Pan ornitolog nám vyprávěl a seznámil nás s různými druhy ptáků, ukázal nám živé ptáky, a dokonce kouzlil a čaroval. Ještě nikdy jsme v naší školce živé ptáky neměli, moc se nám líbili, a i jim se u nás líbilo.

LISTOPAD

Ani jsme se nenadáli a zjistili jsme, že už od našeho prvního setkání v naší školce uběhli celé dva měsíce a začíná nám další z podzimních měsíců listopad. Vyprávěli jsme si o Ježkovi Bodlinkovi a jeho kamarádech, a jelikož máme rádi pohádky a různá dobrodružství, zavítalo k nám do školky divadlo z Bedny s pohádkou Pejsek Tonda. Byl to takový neposlušný pejsek, který zlobil, nechtěl si po sobě uklízet, ale nakonec se polepšil a víte jak? Bál se strašidla Bubuláka, které ho vlastně naučilo být poslušným. I pro nás byla pohádka poučná a všichni jsme pejskovi drželi pěsti, aby se už nemusel bát a naučil se poslouchat. Všechno listí na naší zahradě již spadalo na zem, hmyz a některá zvířata se již chystají na zimní spánek a my jsme 3. listopadu 2020 uspávali zahradu. Dohrabali jsme listí, sklidili všechny hračky, zahradní nábytek a pozorovali, jak se změnila nejen naše zahrada, počasí ale i to, jak se již tepleji oblékáme. Ani chladnější listopadové počasí nás neodradilo a 20. listopadu 2020 jsme putovali do přírody za pohádkou. Vyprávěli jsme si příběh, který jsme cestou do lesa vytvářeli, prožívali dobrodružství, a nakonec jsme došli i k poučení. Ve školce jsme se domluvili, kdo má doma kaštany, žaludy a sušený chléb, aby ho 30. listopadu 2020 přinesl. Po vydatné svačince jsem se vypravili za zvířátky na Eko statek do Vernéřova. V oboře jsme viděli krásné daňky, které jsme mohli nakrmit. Bylo však důležité, abychom byli úplně potichu a v klidu a za odměnu jsme se mohli z blízka podívat, jak jsou daňci nádherná zvířata.

PROSINEC

Po listopadových zážitcích nastal Adventní čas a my jsme ani netušili, že nás čekají kouzelné předvánoční dny. Již 3. prosince 2020 se naše školka proměnila ve školku čertovskou a celé dopoledne nás provázeli Čertovské hrátky. Plnili jsme čertovské úkoly, které mnohdy nebyly vůbec lehké, překonávali jsme obavy a někdy i malinko strach v odvážných disciplínách. Vše jsme zvládli a odměnou nám bylo předání pekelného pergamenu, opravdových čertovských medailí, a dokonce jsme od čertů dostali i čertovské štěstí za statečnost, odhodlání a vzájemnou společnou spolupráci a podporu při plnění úkolů. V pátek 4. prosince jsme si povídali o svátku svaté Barbory. Venku bylo mrazivé počasí, mlžný opar spolu s mrazíkem vytvořili v přírodě nádherný obraz a my se vydali putovat za adventním kouzlem. Vypravili jsme se v kouzelném čase svaté Barbory na pohádkovou výpravu do kouzelného lesa, kde na nás čekalo překvapení v podobě  pohádkových bytostí. Prohloubili jsme si vztah k legendě o svatém Mikuláši. Kouzelný adventní čas pomalu ubíhá i v naší mateřské škole. 7. – 10. prosince 2020 jsme naslouchali adventním vyprávěnkám – co vyprávěly svíce, adventní voňavé chvilky, o cestě do Betléma, o narození Ježíška a 11. prosince 2020 jsme pro naše nejbližší připravili video besídku s vánočními básničkami, dramatizací příběhu o narození Ježíška a dramatizací vánoční koledy Pásli ovce valaši. Převlékli jsme se do dobových kostýmů a přenesli se do dávných časů. Moc jsme si to užili. V tomto čase jsme nezapomněli ani na lesní zvěř a ptáky v lese a 11. prosince 2020 se vydali do lesa ozdobit stromeček mrkví, jablky, lojovými koulemi a nějaké dobroty donesli i do krmelce. Vánoční čas jsme si připomínali 14. – 16. prosince 2020. Povídali jsme si o vánočních zvycích, vyzkoušeli si adventní vánoční tvořivé dílny, při kterých jsme vyráběli vánoční ozdoby a vánoční přání, provoněli jsme si školku vánočními vůněmi a těšili se čím dál více na Vánoce, které už byli blízko. Natěšeni na blížící se Vánoce jsme zažili Vánoční kouzlo. 17. prosince 2020 jsme se vydali k obecnímu Vánočnímu stromečku a vůbec jsme netušili, jaké nás čeká překvapení, ze kterého se nám tajil dech. Při cestě k obecnímu Vánočnímu stromečku se nám v dálce zjevila Vánoční víla, která nám zanechala vzkaz s vánoční nadílkou, kterou jsme našli u kostela. Po zpěvu vánočních koled jsme se vydali zpět do školky a povídali si o kouzlu, které jsme zažili. A aby těch kouzel a překvapení nebylo málo 18. prosince 2020 k nám do školky přijelo divadlo z Bedny s Vánoční pohádkou. Všichni jsme si společně poseděli s vůní a ochutnávkou vánočního cukroví a vydali se ještě jednou k ozdobenému obecnímu Vánočnímu stromečku, kde jsme zpívali koledy a počítali, kolik dní nám zbývá do Vánoc.

Zanechte komentář